İZÜ Öğrencilerinin Projesine TÜBİTAK’tan Destek


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerimizin gerçekleştirdiği proje TÜBİTAK’tan destek almaya hak kazandı.

İZÜ Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğrencileri Esra Kafcı ve Yaren Seda Baş'ın TÜBİTAK 2209B Sanayiye Yönelik Lisans Araştırma Projeleri kapsamında, "Erkek Üreme Sağlığı için L-Karnitin ve Koenzim Q10 Katkılı Gıda Takviyesi Geliştirilmesi" başlıklı projeleri TÜBİTAK tarafından desteklenecek. Çalışma, İZÜ Dr. Öğretim Üyesi Yasemin Yılmazer danışmanlığında yürütülecek.

Proje sonucunda geliştirilecek ürünle sperm kaynaklı kısırlık problemlerinde ve diğer kısırlık tedavilerinde etkinliğin arttırılması ile daha ekonomik çözüm yolları geliştirilmesi hedefleniyor.


Projenin Amacı, Yenilikçi Yönü ve Teknolojik Değeri 

Projenin amacı sperm üretilmesini, olgunlaşmasını, hareketliliğini arttıran ve oksidatif strese bağlı sperm hasarını önleyen L-Karnitin ve Koenzim Q10’nun vücuttaki sindirimini inceleyerek, in vitro çalışmaları tamamlanmış serotonin öncüsü 5-HTP içeren yeni ve daha etkili bir gıda takviyesi geliştirmektir. Sperm hareketliliğini arttıran L-Karnitin ve Koenzim Q10’nun vücuttaki sindirimini inceleyerek piyasada bulunmayan, serotonin (5-HTP) ana maddeli ve daha etkili bir gıda takviyesi üretmektir. Türkiye'de ve Dünya'da ilaç sektöründe 5-HTP, L-Karnitin ve Koenzim Q10’nun bir arada olduğu erkek üreme sağlığında kullanılan bir ürün bulunmamaktadır. Geliştireceğimiz ürünle sperm kaynaklı kısırlık problemlerine ve kısırlık tedavilerinde etkinliğin arttırılması için daha ekonomik çözüm yolları bulunacaktır.